The world is a playground. Explore it.

A girl from this dark and cold place called Finland. I particularly love: singing, dancing (usually alone and in my underwear), french bulldogs, the smell of gasoline, white wine, clothes with lace in them, hugs, sarcasm, saoirse ronan, puns, psychology, beer, fish, beautiful people, tea, anatomy things, loud music, long walks, watching new series, all sensitive stuff, cities, long conversations, realistic art, helping people.
I also play some instruments and draw and write a little.
I love Jurassic Park.
THIS MOVIE WAS FUCKING AWFUL I ALMOST HAD A PANIC ATTACK I SWEAR TO GOD

THIS MOVIE WAS FUCKING AWFUL I ALMOST HAD A PANIC ATTACK I SWEAR TO GOD

(Source: perceptive)

it scares me that you never know what someone is thinking or feeling towards you and everything that they say could be one massive lie

(Source: wh1rring, via jayinherdaze)

ink-and-roses:

ahumblebard:

doxian:

I want a movie about a little girl, aged like 11-12, going through the stuggles of prepubescent girl life, with her entire inner monologue is narrated by Samuel L. Jackson.

Shot of disgruntled adorable little girl.

SLJ: I knew that Susie was a backstabbin’ motherfucker, and if anyone was going to ruin my chances of being Miss Sugar Drop Queen, it was that asshole. 

I didn’t know I needed this in my life until now.

This is never not funny

(via aivotonspektaakkeli)

I hacked a lil’ and got myself American Netflix. Guess who’s gonna watch 8 seasons of Desperate Housewives in a week.

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

(via serfbort-serfbort)

justaweeniie:

When are they gonna have a catfish where they meet on tumblr ?